Legislatíva súvisiaca s vypracovaním strategických hlukových máp a akčných plánov ochrany pred hlukom - Strategické hlukové mapy

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Legislatíva súvisiaca s vypracovaním strategických hlukových máp a akčných plánov ochrany pred hlukom

Vypracovanie strategických hlukových máp a akčných plánov ochrany pred hlukom, v členských krainách EU, stanovuje Smernica 2002/49/EC Európskeho parlamentu a rady z 25. júna 2002 (Directive 2002/49/EC of the European Parliament and of the Council of June 2002), ktorá sa týka posudzovania a riadenia environmentálneho hluku.
Cieľom tejto smernice je definovať spoločný prístup určený na zníženie škodlivých účinkov hluku v životnom prostredí. K tomu je potrebné realizovať nasledujúce činnosti:
(a) prostredníctvom hlukovej mapy určiť vystavenie obyvateľov environmentálnemu hluku
(b) zabezpečiť, že informácie o environmentálnom hluku a jeho účinkoch budú sprístupnené verejnosti
(c) na základe výsledkov hlukových máp prijať akčné plány zamerané na prevenciu a redukciu environmentálneho hluku, ak je to potrebné a najmä ak úrovne vystavenia môžu vyvolať škodlivé účinky pre ľudské zdravie.

Smernica Komisie (EU) 2015/996, ktorou sa ustanovujú spoločné metódy posudzovania hluku podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES.

Delegovaná smernica Komisie (EU) 2021/1226, ktorou sa na účely prispôsobenia vedeckému a technickému pokroku mení prílohu II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES, pokiaľ ide o spoločné metódy posudzovania hluku, upravili spoločné metódy výpočtu indikátorov hluku pre výpočet pôsobenia zvuku zo stanovených zdrojov hluku.

Smernica Komisie (EÚ) 2020/367 zo 4. marca 2020, ktorou sa mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2002/49/ES, pokiaľ ide o stanovenie metód posudzovania škodlivých účinkov environmentálneho hluku, upravila prílohu III, smernice, v oblasti posudzovania environmentálneho hluku a stanovenia a posúdenia dávka – účinok.

Transpozíciou uvedenej smernice do slovenskej legislatívy je Zákon č. 2/2005 Z. z.. o posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí a o zmene zákona Národnej rady SR č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov.
Účelom tohto zákona je ustanoviť jednotný postup pri posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí zameraný na zábranu, prevenciu, alebo znižovanie škodlivých účinkov hluku vo vonkajšom prostredí. Definuje základné pojmy, súvisiace s tvorbou strategických hlukových máp a akčných plánov. Ukladá povinnosti fyzickým a právnickým osobám, ako aj orgánom štátnej správy a orgánom územnej samosprávy. Sú tu tiež uvedené záväzné termíny na vypracovanie strategických hlukových máp a akčných plánov. V prílohe uvádza zoznam informácií, ktoré treba poskytnúť Európskej komisii.

Na uvedený Zákon č. 2/2005 nadväzuje Nariadenie Vlády Slovenskej republiky č. 43/2005, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o strategických hlukových mapách a akčných plánoch ochrany pred hlukom.
Sú v ňom podrobne definované hlukové indikátory a údaje, ktoré musia obsahovať strategické hlukové mapy a akčné plány.

Akčné hodnoty hlukových indikátorov pre vonkajšie prostredie boli stanovené Nariadenie Vlády Slovenskej republiky č. 44/2005, ktorým sa mení a dopĺňa Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 40/2002 Z. z. o ochrane zdravia pred hlukom a vibráciami.
Boli v ňom uvedené akčné hodnoty hlukových indikátorov vo vonkajšom prostredí.
V júli 2008 boli akčné hodnoty hlukových indikátorov zmenené Nariadením Vlády Slovenskej republiky č. 258/2008, ktorým sa zmenilo a doplnilo Nariadenie vlády SR č. 43/2005 Z.z.

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky 195/2005 o podrobnostiach o požadovaných údajoch poskytovaných k strategickým hlukovým mapám.
stanovuje podrobnosti o požadovaných údajoch poskytovaných fyzickými osobami a právnickými osobami pri vypracúvaní strategických hlukových máp.

Najrozsiahlejší materiál je Odborné usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. OŽPaZ/5459/2005, ktorým sa upravuje postup pri vypracovaní strategických hlukových máp.
Tu sú presne definované výpočtové metódy, ktoré je potrebné v SR použiť na modelovanie jednotlivých zdrojov hluku. Uvedené usmernenie tiež stanovuje rozsah územia, pre ktoré je potrebné urobiť výpočty a zdroje hluku, ktoré pri tom treba zohľadniť.
Doplnením je
Odborné usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, OŽPaZ/6112/2006, ktorým sa mení Odborné usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. OŽPaZ/5459/2005 z 28. novembra 2005, ktorým sa upravuje postup pri vypracovaní strategických hlukových máp.
Usmernenie upravilo veľkosť územia v okolí pozemných komunikácií, na ktorej je potrebné urobiť strategickú hlukovú mapu.

Odborné usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, OŽPaZ/5828/2007, ktorým sa upravuje postup pri vypracovaní akčných plánov ochrany pred hlukom a pri poskytovaní informácií verejnosti.
Usmernenie definovalo zásady vypracovania akčných plánov ochrany pred hlukom a určilo postup informovania verejnosti v zmysle zákona č. 2/2005.
Uvedené usmernenie definuje zásady vypracovania akčných plánov ochrany pred hlukom a určilo postup informovania verejnosti v zmysle zákona č. 2/2005 Z.z..

Vyhláška MZ SR č. 549/2007 Z.z., ktorou  sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií, v platnom znení k 30.6.2018.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky